تاکسیدو چیست ؟ و تفاوت تاکسیدو و کت و شلوار در چه مواردی است؟

تاکسیدو چیست - تفاوت تاکسیدو و کت و شلوار

اینکه در چه محیط و مراسمی چه نوع پوششی داشته باشیم دغدغه ی بسیاری از آقایان ایرانی است. از طرفی همه ی ما به مراسمات و مجالس رسمی دعوت می شویم یا کار اداری برایمان پیش می آید. پس بهتر است ابتدا بدانیم تاکسیدو چیست؟ و سپس تفاوت تاکسیدو و کت و شلوار را بدانیم و اینکه هریک را بایستی کجا بپوشیم تا در نهایت انتخاب درست داشته باشیم.

تا انتها با بکام استایل همراه باشید تا هر آنچه در مورد تاکسیدو نیاز دارید را بدانید.

تاکسیدو چیست ؟

تاکسیدو یا اسموکینگ جکت  درواقع رسمی ترین نوع کت و شلوار می باشد که برای مجالس کاملا رسمی مانند عروسی ،خواستگاری پوشیده می شود . ویژگی اصلی این مدل کت و شلوار داشتن پارچه ی براق در قسمت یقه و جاهای دیگر است.

کت و شلوار چیست

به لباسی می گویند که از کت و شلوار و جلیقه ( در برخی مدل ها ) تشکیل شده است که همه ی آنها از یک جنس و از یک رنگ و از یک طرح هستند.

تفاوت تاکسیدو و کت و شلوار

بکار بردن ساتن

اولین تفاوت تاکسیدو و کت و شلوار که در نگاه اول دیده می شود، استفاده کردن از پارچه ی ساتن در یقه و دیگر قسمت ها مانند جیب و شلوار( به صورت نوار) است. در صورتی که کت و شلوارهای معمولی پارچه ی ساتن ندارند.

پیراهن

پیراهنی که برای تاکسیدو مناسب است، پیراهن سفید با لبه ی مخصوص پاپیون است ولی در کت و شلوارهای معمولی می توانیم از رنگ های دیگر و لبه های معمولی استفاده کنیم.

رنگ

همانطور که گفتیم اسموکینگ جکت ها دارای تنوع رنگی کمی هستند به طوریکه بیشتر آنها به رنگ مشکی هستندو بعضی ها هم به رنگ سفید و سرمه ای. ولی در کت و شلوارها تنوع رنگی بسیار بیشتری دیده می شود.

اکسسوری ها

یکی دیگر از تفاوت تاکسیدو و کت و شلوار استفاده کردن از اکسسوری های مختلف است .

تاکسیدو : پاپیون + کمربند براق + کمربند پارچه ای پهن ( در صورتی که نمیخواهید کمربندتان معلوم باشد ) دکمه ی سردست + ساعت جیبی

کت و شلوار : کراوات + کمربند چرم + دکمه ی سردست( اختیاری ) + ساعت مچی + پوشت (دسمال جیبی )

نکته : از پوشیدن کراوات همراه تاکسیدو خودداری کنید.

اگر نمی دانید اکسسوری یعنی چه پیشنهاد می کنیم مطلب زیر را بخوانید.

اکسسوری چیست؟

کفش

کفش مناسب برای اسموکینگ جکت ، کفش ورنی می باشد که  اکثرا کفش ورنی مشکی استفاده می شود ولی برای کت و شلوار شما بایستی کفش چرم بپوشید.

برای اینکه بدانید کدام کفش برای کدام کت و شلوار مناسب است مطلب زیر را بخوانید.

کفش رسمی مردانه را چگونه با کت و شلوار ست کنیم؟

محل استفاده

از دیگر تفاوت تاکسیدو و کت و شلوار ، محل مناسب برای پوشیدن آنهاست. به طور کلی تاکسیدوها برای پوشیده شدن در جشن عروسی و خواستگاری و سایر مراسمات کاملا رسمی مناسب است ولی کت و شلوار را می توانید هم در عروسی ها و هم در محل کار و به طور کلی در محیط رسمی بپوشید.

نکته : میزان رسمی بودن تاکسیدو بیشتر از کت و شلوار است.

قیمت

معمولا قیمت تاکسیدو از کت و شلوارهای معمولی بیشتر است.

دکمه

دکمه ی کت و شلوار معمولی می باشد ولی دکمه ی تاکسیدو با پارچه پوشیده شده است یا دکمه های براقی دارند.

میزان استفاده

با توجه به کاربرد هر کدام بایستی عرض کنیم که موقعیت هایی که می توان کت و شلوار را پوشید از تاکسیدو بسیار بیشتر است. برای مثال ممکن است تاکسیدو را ۲ یا ۳ یا ۴ بار در سال یا بیشتربپوشید ولی اگر کارمند دولتی باشید هر روز کت و شلوار بپوشید.

چه کسانی بایستی تاکسیدو بپوشند؟

اینکه شما به عروسی دعوت شده اید یا سایر مراسمات کاملا رسمی، دلیل نمی شود که تاکسیدو بپوشید. در واقع کسانی بایستی تاکسیدو بپوشند که می خواهند پوشش متاوت تراز بقیه داشته باشند و آن مراسم برای آنها از اهمیت خاصی برخوردار باشد.

داماد ، ساقدوش داماد ، دوستان نزدیک و صمیمی داماد و میزبان مراسم کسانی هستند که می توانند تاکسیدو بپوشند. پس اگر مهمان عمومی هستید می توانید با پوشش کت و شلوار در مراسم حاضر شوید.

دوستان این مطلب تا چه اندازه مفید بود؟ نظر شما در مورد موارد مطرح شده چیست؟ سوالی باقی مانده که در این مطلب به آن پاسخ نداده ایم؟ چه مورادی را دوست دارید اضافه کنیم ؟ تجربه ی شخصی در این مورد دارید؟ خوشحال می شویم نظر خود را با ما در میان بگذارید.

بکام خودتان زندگی کنید نه بکام دیگران : بکام استایل

دیدگاهتان را بنویسید