روش درست و اصولی واکس زدن کفش چیست؟

روش-صحیح-واکس-زدن-کفش

بعد از واکس زدن کفشم گرد و خاک را به خود جمع میکند. واکس روی کفش شلوارم را کثیف می کند . با اینکه واکس میزنم ولی کفشم براق و تازه به نظر نمیرسد. اینها تنها موارد کمی از مشکلات واکس زدن به صورت غیر اصولی است پس با بکام استایل همراه باشید تا اصول واکس زدن کفش چرم را بدانید.

واکس کفش چیست؟

ماده ای که بر روی کفش مالیده یا اسپری می شود و باعث افزایش درخشندگی ،زیبایی و عمر کفش چرم می شود.

واکس-چیست


اهمیت واکس زدن کفش چرم

چرم ماده ای است از دباغی پوست حیوانات مختلف مانند گاو و بز و گوسفند بدست می آید و مقاومت و عمر بسیار بالایی دارد. در واقع اگر چرم را نابود نکنیم از بین نمیرود.

خب مشکل از آنجایی شروع میشود که اگر به کفش چرم واکس نزنیم ، خشک میشود و در مرحله اول ظاهر زیبای خود را از دست می دهد و سپس عمر آن کوتاه می گردد.

با توجه به قیمت نسبتا بالای کفش چرم ، حیف است با واکس نزدن یا اصولی واکس نزدن عمر و جذابیت آن را کاهش دهیم.


هدف از واکس زدن

به طور کلی ما ۴ هدف داریم

 1. حفظ جذابیت
 2. تازه نگه داشتن
 3. افزایش عمر
 4. زیباسازی استایل خودمان

انواع واکس کفش

جامد

بهترین جنس برای کفش چرم طبیعی با رویه صاف می باشد که باعث می شود چرم نرم و براق شود و با نفوذ در چرم کیفیت آن را حفظ می کند. انتخاب اول برای کفش چرم با رویه صاف واکس جامد می باشد. اکثرا بسته بندی فلزی دارند.

واکس-جامد

کرمی

این نوع واکس ها وظیفه حفظ و تثبیت رنگ کفش چرم را دارند و مانند واکس جامد مناسب کفش چرم صاف می باشد. واکس کرمی اکثرا قوطی پلاستیکی و یک اسفنج برای پخش واکس دارند.

واکس-کرمی

مایع

واکس مایع همان کاربرد واکس جامد را دارد با این تفاوت که استفاده از آن سریعتر است و با اسفنجی که دارد روی کفش پخش می شود ولی توصیه بکام استایل استفاده از واکس جامد است. اگر جامد پیدا نکردید مایع بخرید.

واکس-مایع

اسفنجی

اکثرا برای براق کردن کفش استفاده میشود و برای چرم ورنی استفاده می شوند.

واکس-اسفنجی

اسپری

برای کفش های چرم جیر و نبوک استفاده می شوند چراکه استفاده از دیگر انواع واکس برای جیر و نبوک باعث از بین رفتن زیبایی آنها میشود.

اسپری-جیر


انواع چرم کفش

چرم طبیعی صاف

از پوست حیوانات مختلفی مانند گاو و بز و شتر مرغ و شتر و… چرم طبیعی بدست می آید. دارای رنگ ها و طرح های مختلف است . رنگ مات این نوع چرم یک مشخصه ی اصلی آن است.

کفش-چرم-طبیعی-قهوه-ای

چرم ورنی

چرم ورنی همان چرم طبیعی گاوی(گوساله) است که روی آن را با لعاب خاصی پوشانده اند و براق می باشد.

کفش-ورنی

چرم جیر و نبوک

نبوک و جیر هم انواعی از چرم طبیعی هستند که مشخصه ی اصلی آن ها داشتن پرز و نمای مخمل مانند است. البته پرزهای جیر نسبت به نبوک بیشتر و برجسته تر و بزگتر است.

کفش-جیر


آماده کردن محیط

اگر در منزل هستید و می خواهید کفش را پولیش نمایید . یک پیراهن کهنه که استفاده نمی کنید را به روی زمین پهن کنید و سپس کفش را پولیش نمایید و اگر در محیط بیرون خانه هستید نیازی نیست . ترجیحا هنگام پولیش کردن کفش لباس سفید نپوشید.


فرق برس و فرچه کفش

برس کفش برای پاک کردن گرد و غبار از روی کفش و پاک کردن واکس اضافی از روی کفش  استفاده می شود و اندازه ی بزرگتری نسبت به فرچه دارد .

فرچه ی کفش معمولا شکل گرد و کوچیک تری نسبت به برس کفش دارد. از فرچه برای مالیدن و پخش کردن واکس روی کفش استفاده می کنند.

برس-کفش-و-فرچه-کفش

هم فرچه و هم برس کفش بایستی از جنس موی طبیعی باشد وگرنه به چرم آسیب می رسانند.

برس-کفش


واکس زدن کفش چرم صاف

وسایل مورد نیاز

برای این کار شما نیاز دارید به : واکس جامد (اجباری) .واکس کرمی (اختیاری) . برس کفش . فرچه کفش . پارچه نرم کهنه.

روش

 1. ابتدا اگر آلودگی و لکه روی کفش وجود داشت آن را از بین می بریم . بیشتر لکه ها با آب از بین می روند مثلا اگر روی کفش لکه ی گل باشد و خشک شده باشد . می توان با پارچه نرم و کهنه گل را از روی کفش پاک کنیم. سپس باید اجازه دهیم کفش خشک شود.
 2. بعد از پاک کردن آلودگی از روی کفش یکبار برس را روی کفش می کشیم و کفش را آماده واکس زدن می کنیم.
 3. با فرچه مقداری از واکس جامد را بر می داریم و روی کفش به صورت رفت و برگشتی واکس را میمالیم . با چند بار تکرار کردن این حرکت تمام قسمت کفش را واکس می زنیم.
 4. صبر می کنیم تا واکس به خورد چرم برود . که معمولا یک ساعت زمان نیاز است ولی توصیه ی بکام استایل این است که کفش را شب واکس بزنید و صبح بپوشید. بعد از این مرحله رنگ کفش مات می شود.
 5. بعد از اینکه واکس به خورد چرم رفت یکبار دیگر کفش را برس می کشیم و خواهیم دید که کفش براق خواهد شد. تمام.
 6. اگر بخواهیم کفش برق بزند می توانیم چند قطره روی قسمت هایی که سخت هستند مانند سر پنجه بریزیم و با پارچه نرم چرم را صیقل دهیم .خواهیم دید که چقدر کفش براق می شود . در واقع راز داشتن کفش های براق بعضی از آقایان خوشتیپ و جنتلمن همین است.

آموزش تصویری واکس زدن کفش چرم صاف

همان طور که گفتیم ابتدا آلودگی و گردو غبار را از روی کفش چرم پاک می کنیم که در تصویر زیر چون فقط بر روی کفش گردو غبار وجود دارد پس استفاده از برس کفش کافی است.

آموزش-واکس-زدن-کفش-چرم

 

راهنمای-واکس-زدن-کفش

بعد از اینکه گردو غبار را پاک کردیم و کفش آماده واکس زدن شد، مقداری واکس جامد را با فرچ کفش برمیداریم و بر روی کفش چرم می مالیم.

آموزش-واکس-زدن--کفش

 

واکس-کفش-چرم-مردانه

 

راهنمای-واکس-زدن

بعد از این مرحله رنگ کفش مات می شود و ما صبر می کنیم تا واکس به خورد چرم برود (بهتر است یک ساعت وقت بگذرد) . بعد از گذشت زمان مناسب بار دیگر کفش را برس می کشیم و تمام.

واکس-زدن-کفش

حالا کفش براق و جذاب می شود که در تصویر پایین تفاوت قابل مشاهده است.

البته چون این مدل کفش (که از محصولات بکام استایل است ) با کیفیت است و به خوبی مراقبت میشود تفاوت بسیار زیاد نیست. عمر این کفش در زمان عکس انداختن سه ماه است که مانند روز اول شیک و جذاب است.

نحوه-ی-واکس-زدن-کفش

واکس کرمی را کی استفاده کنیم؟

می توان پس از واکس زدن به منظور تثبیت رنگ کفش و براق کردن استفاده کنیم و روش آن هم بسیار ساده است . ابتدا کفش را تمیز کرده و با اسفنج واکس کرمی را روی کفش پخشمی کنیم.

چند بار در هفته ؟

این مورد کاملا بستگی به محیط زندگی شما دارد اگر محیط روستایی باشد یعنی زمینی که روی آن راه می روید خاکی باشد و عوامل آسیب زننده به کفش زیاد باشد بایستی هر دو روز یکبار کفش را واکس بزنیم ولی در محیط شهری به احتمال زیاد هفته ای دوبار کافی است.

به طور کلی هر وقت چرم کفش خشک شد پس نیاز به واکس زدن دارد.

پیشنهاد بکام استایل

برای اینکه هم رنگ کفش حفظ شود و مقاومت و عمر آن بیشتر شود پیشنهاد می کنیم دو بار کفش را با واکس جامد و یکبار با واکس کرمی واکس بزنید. مانند شکل زیر.

ترتیب-استفاده-از-واکس-کفش


واکس زدن کفش ورنی

وسایل مورد نیاز

واکس اسفنجی . واکس جامد بی رنگ . دستمال نرم

روش

 1. ابتدا با دستمال نرم گرد و خاک و آلودگی را از روی کفش پاک می کنیم.
 2. سپس واکس اسفنجی را روی کفش میمالیم .
 3. روی کفش پارچه می کشیم تا گردو غبار روی کفش ننشیند .
 4. بعد از نیم ساعت با دستمال روی کفش می کشیم و تمام.

تکلیف واکس جامد بی رنگ چه میشود؟

همانطور که می دانید واکسهای جامد رنگ های مختلفی دارند ولی می توان از نوع بی رنگ آن برای کفش ورنی استفاده کنید. واکسهای بی رنگ را می توانید از کفاشی ها پیدا کنید.

چند بار کفش در هفته ؟

اولا کاربرد کفش ورنی بسیار کمتر ازکفش چرم صاف است چون کفش ورنی بسیار رسمی است و مناسب مجالس و موقعیت های بسیار رسمی و خاص است.

پس به همین خاطر هر وقت که به مراسمی دعوت شدید باید یک روز قبل آن کفش ورنی را واکس بزنید و روز بعد استفاده نمایید.


واکس زدن کفش چرم جیر و نبوک

وسایل مورد نیاز

برس جیر . پاک کن . اسپری جیر . اسپری ضد آب کننده.

روش

 1. ابتدا لکه ها و آلودگی ها را از روی کفش پاک می کنیم. برای این منظور می توانیم لکه های بزرگ مانند یک تکه گل را با دستمان یا هر چیز دیگری از روی کفش بکنیم . برای لیکه های کوچکتر می توانیم از پاک کن استفاده کنیم .
 2. برس جیر دو قسمت دارد که ابتدا با قسمت مویی آن گردو غبار را از روی جیر پاک می کنیم سپس با قسمت پلاستیکی پرزهای جیر را احیا می کنیم. قسمت پلاستیکی برس را همواره به یک جهت می کشیم که جیر زیبا به نظر برسد.
 3. بعد از برس کشیدن جیر نوبت به اسپری جیر می رسد که از فاصله حدودا ۲۰ سانتی متری روی کفش جیر اسپری می نماییم.

کاربرد اسپری ضد آب چیست؟

چرم جیر به دلیل اینکه منافذ زیادی دارد آب را به خود جذب می کند و زمانی که خیس شود بوی بدی می دهد .برای جلوگیری از این مشکل روی چرم جیر بعد از واکس زدن اسپری ضد آب می زنند تا آب در آن نفوذ نکند.

چند بار در هفته؟

در مورد کفش جیر نمی توان زمان دقیقی تعیین کرد ولی به طور کلی هر وقت دیدید که خاصیت ضد آبی کفش جیر کم شده یا گرد و خاک و لکه روی کفش نشسته است باید کفش را پولیش نمایید.


دوستان به پایان مطلب رسیدیم . نظرتان در مورد مطالب مطرح شده چیست؟ چه مطالبی دوست دارید اضافه شود؟ تجربه ای در این مورد دارید؟ روش شما چگونه است؟ خوشحال می شویم نظرتان را با ما در میان بگذارید. مطالب دیگر ما را هم بخوانید.


ایام بکامتان باشد : بکام استایل

دیدگاهتان را بنویسید