اصول مراقبت از کفش چرم که عمر آن را ۵ برابر می کند

مراقبت از کفش چرم

بعضی از افرادی که کفش چرم می خرند از عمر پایین آن ناراحت هستند یا کسانی که علاقه مند به خرید کفش چرم هستند نگران هستند که عمر کوتاهی داشته باشد. ولی خبر خوب اینکه اگر اصول مراقبت از کفش چرم را بدانید ،عمر آن بسیار زیاد و جذابیت آن همیشگی خواهد بود. یعنی اگرعمر کفشتان ۶ ماه باشد به کمک اصول مراقبت از کفش چرم، بیشتر از ۲سال می شود. با بکام استایل همراه باشید.

اولین نکته در مورد مراقبت از کفش چرم

اولین نکته ای که در مورد مراقبت از کفش چرم باید توجه کنید این است نگران نباشید. اینکه دائما نگران این باشید که کفشتان از بین برود ، دقیقا این اتفاق خواهد افتاد. پس بایستی خیالتان راحت باشد که کفشتان عمر زیادی می کند.

قدم اول مراقبت از کفش چرم خرید کفش باکیفیت است

واقعیت این است که اگر کفش بی کیفیت انتخاب کنید هرچقدر هم که از آن مراقبت کنید بیشتر از چند ماه عمر نمی کنند پس قدم اول در مراقبت از کفش چرم ، انتخاب کفش با کیفیت است. بعد به سراغ روش های دیگر و راهکار ها می رویم.

دور نگه داشتن کفش چرم از اشیای تیز

هنگام قدم زدن یا زمانی که کفش را در می آوریم برخورد کفش با جسم تیز مانند لبه ی دیوار و جدول  و…باعث بوجود آمدن خراش در کفش می شود. این خراش ترمیم نمی شود و به مرور خراش بزرگتر می شود تا اینکه کفش پاره شود.

اجازه ی نشستن گردو غبار را روی کفش ندهید

گرد و غبار باعث از بین رفتن جذابیت کفش بخصوص کفش چرم جیر می شود. گرد و غبار بر روی رویه ی کفش و درون کفش نفوذ می کند و باعث می شود کهنه بنظر برسد.

راهکار

بعد از اینکه کفش هایمان را در آوردیم آن را درون یک جاکفشی در بسته یا کیسه ی پارچه ای قرار دهیم.

جاکفشی برای مراقبت از کفش چرم

سعی کنید کفشتان خیس نشود

نمی شود از خیس شدن کفش چرم جلوگیری کرد چرا که هنگام براش برف و باران و…. بالاخره کفش ما خیس میشود ولی نباید اجازه دهیم کفش چرم ما بیش از اندازه خیس بماند.

راهکار 

برای ضدآب کردن کفش چرم می توانید از اسپری ضد آب کفش استفاده کنید

بعد از اینکه کفشتان را درآوردید آن را در دمای معمولی اتاق (۲۰تا۳۰درجه) و در هوای آزاد قرار دهید و اجازه بدهید خود به خود خشک شود.

کفش ها را بعد از اینکه خیس شدند برای خشک کردن آنها، به پهلو بخوابانید تا هوا راحت جریان یابد و زیره ی آن نیز خشک شود.

کفش را کنار بخاری یا جلوی خورشید به منظور خشک شدن قرار ندهید.

محیطی که کفش را نگهداری می کنید بایستی خشک باشد.

کفش ضد آب

واکس فراموش نشود

در واقع می توان گفت واکس برای کفش چرم همان حکم غذا برای انسان دارد. پس بهتر است برای مراقبت از کفش چرم به صورت اصولی و منظم کفش های خود را واکس بزنیم.

راهکار: اینکه چگونه کفش هایمان را واکس بزنیم به صورت کامل در مطلب زیر توضیح داده ایم.

روش درست و اصولی واکس زدن کفش چرم چگونه است؟

مراقبت از کفش چرم

کفش هایتان جلوی آفتاب نباشد

زمانی که شما کفشتان را جلوی نور خورشید قرار می دهید .کفش چرم خشک میشود . خشک شدن چرم یعنی نداشتن انعطاف یعنی کاهش عمر .

راهکار

جایی که کفش هایتان را در آن قرار می دهید بایستی تاریک باشد یاحداقل نور به صورت مستقیم بر روی آنها نتابد.

استفاده از قالب کفش برای مراقبت از کفش چرم

همه ی ما هنگامی که راه می رویم مسلما روی کفش خط می افتد ولی اگر اجازه دهیم این خط ها همانطور بمانند به مرور این خط ها هم بزرگ می شوند و هم داعمی.

راهکار

قرار دادن کفش ها در قالب کفش می تواند این مشکل را برطرف کند.

قالب های چوبی و استاندارد را انتخاب کنید.

اگر قالب کفش پیدا نکردید می توانید درون کفش را با پارچه ی کهنه ی لباستان یا کاغذهای مچاله شده ی یک کتاب قدیمی پر کنید.

قالب چوبی را می توانید از بازار کفش یا فروشگاه های معتبر کفش چرم پیدا کنید.

مراقبت از کفش چرم با قالب کفش

اگر کفی کفش از بین رفته عوضش کنید

زمانی که کفی کفش از بین می رود ، کفش کهنه به نظر می رسد و افراد فکر می کنند بایستی کفش جدید بخرند ولی بهتر است کمی صبر کنید.

راهکار 

ابتدا کفی جدید برای کفش بخرید بعد ببینید که آیا احساس راحتی می کنید یا نه.

برای اینکه بدانید چه زمانی برای خرید کفش جدید ماسب است مطلب زیر را بخوانید.

چه زمانی بایستی کفش جدید بخریم؟

نگهداری از کفش چرم

کفش چرم مناسب پیاده روی نیست

درست است که چرم بهترین ماده برای کفش است و کفش های چرم عمر بالایی دارند ولی برای پیاده روی طولانی طراحی نشده اند. برای مثال اگر شما روزانه ۳کیلومتر را پیاده راه می روید کفش چرم گزینه ی مناسبی نیست.

راهکار

کفش های پیاده روی برای این منظور ساخته شده اند بهتر است از آنها استفاده کنید. و کفش های چرم را برای موقعیت های رسمی بپوشید.

نگذارید لکه ها مدت طولانی روی کفش بمانند

هر چقدر که لکه ها به مدت بیشتری روی کفش بمانند ،به همان اندازه سخت تر پاک می شوند . مثلا لکه ی گل را درنظر بگیرید. زمانی که گل خشک نشده پاک کردن آن از روی کفش آسان است ولی زمانی که خشک شد بایستی با احتیاط و اینکه مراقب باشیم به کفش آسیب نزنیم آن را پاک کنیم.

یک کفش را هر روز نپوشید

اگر ۷ روز هفته و ۳۰روز ماه و ۳۶۵روز سال را یک کفش بپوشیم .خب مسلما عمر کوتاهی خواهد داشت. بایستی به کفش هایمان کمی استراحت دهیم.

راهکار

اگر امکان دارد حتما دو جفت کفش داشته باشید و یکی را یک هفته و دیگری را هفته ی بعد آن بپوشید و همینطور کفش هایتان را به صورت گردشی استفاده کنید و به کفش هایتان استراحت بدهید.

پاشنه کش را دست کم نگیرید.

حتما هم شما دیده اید که وقتی آقایان می خواهند کفششان را بپوشند به کمک انگشتان خود این کار را انجام می دهند ولی این روش باعث می شود پشت کفش از بین برود. استفاده از پاشنه کش این مشکل را برطرف می کند.

نگهداری از کفش چرم

سایز مناسب خود را انتخاب کنید

اگر سایز کفش شما مناسب نباشد یعنی از همان ابتدا شما با کفش هایتان مشکل دارید. پس در انتخاب سایز دقت کنید و کفشی بخرید که نه گشاد باشد و نه تنگ.

روش های مسخره ی تغییر سایز را فراموش کنید

فرض کنید شما کفشی خریده اید که سایز آن مناسب نیست و در اینترنت به سراغ روش های تغییر سایز می گردید مثلا انواع روش های گشاد کردن کفش تنگ وجود دارد مانند استفاده از فریزر یخچال و … ولی ما با قدرت می گوییم تمامی این روش ها غیر کاربردی و دارای ریسک زیادی هستند.

اگر به آن روش ها اعتقاد دارید پس بهتر است یک کفش چرم تنگ که قیمت بالایی دارد، بخرید و آنگاه آن روش ها را امتحان کنید.

نگهداری از کفش چرم

از یخ زدن کفش جلوگیری کنید

این مورد شامل کسانی می شود که کفش را بیرون از خانه در می آورند و دمای محیط روی کفش اثر می گذارد برای مثال خانه های روستایی اینطور هستند و افراد کفش هایشان را در بیرون از خانه در می آورند در حالیکه آپارتمان اینگونه نیست.

در فصل پاییز و بخصوص زمستان که هوا سرد می شود شاهد این هستیم که شب دمای محیط به زیر صفر می رسد و یخبندان می شود .

زمانی که کفش در بیرون از خانه است و دمای محیط زیر صفر است احتمال ترک برداشتن و پاره شدن کفش بسیار است.

راهکار

محل نگهداری کفش بایستی نه گرم و نه سرد باشد. بین ۲۰ تا ۳۰ درجه باشد. برای خانه های روستایی می توانند جاکفشی را در داخل خانه بگذارند .

جوراب بدبو ممنوع

بعضی مواقع همه چیز درست است ولی تنبلی ما باعث می شود کفش ما از بین برود .کسانی که از سره کار یا قدم زدن و… می آیند به علت خستگی شستن جوراب را فراموش می کنند و فردا با همان جوراب سرکار می روند و دوباره این روند تکرار می شود . نتیجه این میشود که بعد از مدتی بوی بد به کفش نفوذ میکند و باید آن را دور بیندازیم.

هر کفشی کاربرد خودش را دارد

همانطور که می دانید کفش مخصوص فوتبال برای فوتبال بازی کردن است یا کفش کوهنوردی برای کوهنوردی است . همین قضیه در مورد کفش های چرم هم صدق می کند شما زمانی که با کفش چرم رسمی به تعطیلات می روید و در طبیعت می گردید . نباید انتظار معجزه داشته باشید . چون در بهترین حالت کفش های شما چروک می شود.

مراقبت از انواع کفش چرم

بعد از رعایت نکات بپوشید و بپوشید

حالا که دانستیم چه عواملی در مراقبت از کفش چرم موثر هستند و چه عواملی عمر کفش را کاهش میدهد و چه عوامی عمر آن را زیاد میکند. پس لطفا نگرانی را کنار بگذارید.

کفشتان را بپوشید و استفاده کنید و مطمئن باشید که همراه همیشگی شما خواهد بود.


دوستان تا چه اندازه مطالب مفید بود؟ نظر شما در مورد موارد مطرح شده در مورد مراقبت از کفش چرم  چیست؟ بنظرتان با نکاتی که در مورد مراقبت از کفش چرم گفتیم عمر کفش بیشتر از دوسال می شود یا نه؟ خوشحال می شویم نظر و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید. مطالب دیگر را هم بخوانید.

ایام بکامتان باشد : بکام استایل

هم چنین بدانید  ست کردن کفش رسمی مردانه با لباس چه اصولی دارد؟
این نوشته در کفش ارسال شده است. این لینک مستقیم به این نوشته است.

دیدگاهتان را بنویسید