با دانستن نحوه ی تشخیص چرم طبیعی از مصنوعی هرگز فریب نخواهید خورد

راهنمای تشخیص چرم طبیعی از مصنوعی

کسانی که این سوال در ذهن آنها بوجود می آید علاقه مند به خرید محصولات چرم هستند ولی وجود کالاهای تقلبی آنها را نگران می کند بعبارتی نگران این هستند که هزینه کالای چرم را پرداخت کنند ولی کالای تقلبی تحویل بگیرند. از طرفی وجود فروشندگانی که به راحتی دروغ می گوین این نگرانی را بیشتر می کند.خبر خوب اینکه با مطالعه ی نحوه ی تشخیص چرم طبیعی از مصنوعی فریب نخواهید خورد.

چرم طبیعی چیست؟

چرم طبیعی از دباغی پوست حیوانات مختلف مانند گاو، گوسفند، شتر، بز و…. بوجود می آید. چرم طبیعی درواقع همان پوست است که تغییر یافته و به محصول فساد ناپذیر و مقاوم تبدیل شده است.

چرم مصنوعی چیست؟

چرم مصنوعی نام های مختلفی دارد مانند چرم صنعتی ، چرم PU، چرم غیر طبیعی ، چرم فیک و چرم تقلبی. افراد مختلف یکی از این نام ها را برای چرم مصنوعی استفاده می کنند.

چرم مصنوعی ماده ای است که با هدف جایگزین شدن با چرم طبیعی در زمینه های پوشاک ،مبلمان، لوازم منزل ،کفش و….ساخته می شود .

چرم مصنوعی ترکیبی از سه لایه است: یک لایه ی روکش + یک لایه ی اسفنجی از جنس  PU یا PVC + یک لایه پارچه است . محصولی که درست میشود همان ظاهر چرم طبیعی را دارد.

اصلی ترین راه تشخیص چرم طبیعی از مصنوعی

در ادامه ما انواع راه های تشخیص چرم طبیعی از مصنوعی را معرفی خواهیم کرد ولی اصلی ترین راه این است که یکبار وقت بگذارید و فروشگاه معتبر چرم پیدا کنید تا دیگرنیاز نباشد با هر بار خرید کردن ترفندهای خاصی اجرا کنید یا نگرانی داشته باشید.

به دلیل اینکه بعضی از روش های تشخیص در هنگام خرید کالای چرم قابل استفاده نیستند پس تمرکزتان را روی پیدا کردن فروشگاه معتبر جمع کنید.

اولین قدم در تشخیص چرم طبیعی از مصنوعی

اولین نکته ای که بایستی توجه کنید این است که محصولات چرم طبیعی قیمت بالاتری نسبت به چرم مصنوعی دارند. پس قدم اول توجه کردن به قیمت است. اگر قیمت کالا بیش از حد ارزان بود به خود زحمت تشخیص چرم طبیعی از مصنوعی را نمی دهیم.

برای مثال در مورد کفش، اگر بگویند قیمت کفش زیر ۱۰۰هزارتومان است و کفش، چرم طبیعی است. به خود زحمت بررسی نمی دهیم و مطمئن هستیم که آن کفش فیک است.

تشخیص چرم طبیعی از مصنوعی به کمک آتش

آتش زدن چرم

هنگامی که چرم طبیعی در معرض آتش قرار می گیرد ابتدا مقاومت می کند و فورا نمی سوزد .بعد از آنکه آتش را بازهم در معرض چرم طبیعی قرار دهید ، چرم طبیعی خشک می شود و سپس جمع می شود و بعد از آن کمی می سوزد.

چرم مصنوعی را اگر در معرض آتش قرار دهیم ، فورا می سوزد درست مانند حالتی که نایلون و پلاستیک می سوزد.

نحوه ی تشخیص چرم طبیعی از مصنوعی

 

راهنمای تشخیص چرم طبیعی از مصنوعی

 

تشخیص چرم طبیعی از مصنوعی

بوی حاصل از سوختن چرم

وقتی چرم طبیعی می سوزد بویی مانند سوختن موی بدن ایجاد می کند.

چرم مصنوعی وقتی می سوزد بویی مانند سوختن پلاستیک یا نایلون یا تایر می دهد.

چگونه از این روش استفاده کنیم؟

مسلما این روشی نیست که در مغازه انجام دهید چرا که ممکن است فروشنده ناراحت شود . اگر کالایی خریده اید و می خواهید این روش را اجرا کنید .بر روی قسمت هایی اجرا کنید که در دید نیستند. مثلا قسمت داخلی کیف یا قسمت داخلی کاپشن.

چرم طبیعی ضد آب نیست

اگر چند قطره روی چرم طبیعی بریزید بعد از گذشت مدت کوتاهی آب به درون چرم نفوذ می کند ولی اگر آب را بر روی چرم مصنوعی بریزید به همان حالت می ماند.

تفاوت چرم طبیعی و مصنوعی

 

هم چنین بدانید  ست کردن کیف و کفش اصولی دارد که بهتر است بدانید

چرم طبیعی با چرم مصنوعی چه فرقی می کند

تشخیص چرم طبیعی از مصنوعی به کمک فشار دادن

اگر با انگشت قسمتی از چرم طبیعی را فشار دهیم ، چروک بوجود می آید ولی در چرم مصنوعی چنین چیزی نداریم و فقط آن قسمت خم می شود.

این روش یکی از روش هایی است که همه جا می توانید استفاده کنید و کسی هم متوجه نشود. در واقع با فشار دادن انگشتتان و نگاه کردن می توانید تشخیص دهید.

تفاوت چرم اصل و چرم تقلبی

 

نحوه ی تشخیص چرم اصل با چرم تقلبی

به لبه ها دقت کنید

برش لبه ی  محصولات چرم طبیعی کامل قابل مشاهده است ولی کالای چرم مصنوعی در قسمت لبه تا خورده است و سپس دوخته شده است . اگر دیدید لبه ها تا خورده است ، بایستی به تعریف و تمجید فروشنده از آن کالا شک کنید.

لبه ی لعاب دار با لبه ی تا خورده فرق می کند.

لبه ی تا خورده مثل پارچه ای است که تا کرده ایم و سپس دوخته ایم ولی لبه ی لعاب دار همان لبه ی برش خورده است که روی برش ها را با لعاب( رنگ خاص) پوشانده اند .

شناسایی چرم طبیعی از چرم صنعتی

 

تفاوت چرم اصل با چرم فیک

 

چگونه چرم طبیعی را از چرم مصنوعی تشخیص دهیم؟

چرم طبیعی نور را یکنواخت بازتاب نمی دهد

اگر محصولات چرم طبیعی مانند کیف و کفش را زیر نور قرار دهیم ، بعضی قسمت های آن درخشان و براق می شود و بعضی قسمت های آن مات و کدر.

راهنمای تشخیص چرم طبیعی از چرم مصنوعی

به پشت کالای چرمی نگاه کنید

در کالاهایی که اینکار ممکن است مانند کیف ، کیف پول ،کاپشن و… به پشت چرم نگاه کنید اگر سطح پرزدار دیدید یعنی کالا از چرم طبیعی است ولی اگر پارچه بود یعنی چرم مصنوعی است.

ویژگی های چرم طبیعی

تشخیص چرم طبیعی از مصنوعی به کمک بو

چرم طبیعی بوی خاصی دارد در حالیکه چرم مصنوعی بوی پلاستیک می دهد.

سوالی که پیش می آید این است کسی که چرم طبیعی را تابحال بو نکرده چطور تشخیص دهد؟ حتما تابحال بوی پلاستیک را درک کرده اید پس اگر محصولی بوی پلاستیک بدهد یعنی چرم طبیعی نیست.

از این روش در محصولاتی مانند کمربند و کیف پول و کیف و کاپشن و… استفاده می شود. در مورد کفش ها چون معمولا از چسب استفاده می شود علاوه بر بوی چرم کمی نیز بوی چسب می دهد.

رنگ کالا ملاک تشخیص نیست

هم چرم طبیعی و هم چرم مصنوعی دارای رنگ های مختلفی هستند مثلا ممکن است کفشی به رنگ قرمز باشد و از جنس چرم طبیعی باشد و کفشی به رنگ مشکی باشد و از جنس چرم مصنوعی باشد. پس رنگ ملاکی برای تشخیص چرم طبیعی از مصنوعی نیست.

کفش کالج قرمز

وزن چرم طبیعی بیشتر است

با توجه به اینکه چرم انواع مختلفی دارد ولی اگر دو قطعه ی چرم طبیعی و مصنوعی که هم اندازه هستند را از لحاظ وزن مقایسه کنیم خواهیم دید چرم طبیعی سنگین تر است.

خاصیت ارتجاعی

در کالاهایی مانند کیف ،کمربند ، کیف پول ، دستکش و …. که می توانید قسمتی از کالا را بکشید می توان از این روش استفاده کرد.

اگر کالا را کشیدیم و کش نیامد یعنی آن کالا چرم طبیعی است ولی اگر مانند کش ،کش آمد و دوباره به حالت اولی برگشت یعنی چرم مصنوعی است.

چرم طبیعی اگر تغییر شکل بدهد دوباره به حالت قبلی باز نمی گردد. مثلا اگر کاپشن چرم خود را از جا لباسی تیز آویزان کنیم خطر بد شکل شدن کاپشن وجود دارد.

چرم طبیعی طرح نامنظم دارد

اگر سطح کالای چرمی را بررسی کردید و طرح های منظم و تکراری دیدید ، نشان دهنده ی این است که آن کالا از چرم صنعتی ساخته شده است. در حالیکه چرم طبیعی طرح های منحصر به فرد دارد.

علت اینکه چرم صنعتی طرح های تکراری دارد این است که این طرح ها توسط دستگاه پرس و ورقه ی فلزی ایجاد می شوند.

تکلیف فروشگاه های اینترنتی چرم چه می شود؟

حالا که انواع روش تشخیص چرم طبیعی از مصنوعی را دانستیم چگونه به فروشگاه های اینترنتی اعتماد کنیم؟ چون کالا را قبل از دریافت بررسی نکرده ایم و فقط چند عکس و فیلم است.

به کمک معیار های زیر می توانید خرید آن لاین نمایید و آسوده خاطر باشید.

 • داشتن وب سایت
 • اطلاعات در مورد کالا
 • عکس و مشخصات محصول
 • مشاوره قبل از خرید
 • صفحه ی تماس با ما
 • مجوز قانونی
 • درگاه پرداخت امن
 • گارانتی محصولات
 • حضور در شبکه های اجتماعی

اگرمایلید در مورد هر معیار توضیح مفصل بدانید مطلب زیر را بخوانید.

خرید آن لاین کفش اصول و قوانینی دارد که بایستی بدانید

چرم مصنوعی دشمن ما نیست

اینکه در این مقاله نحوه ی تشخیص چرم طبیعی از مصنوعی را گفتیم منظور این نیست که چرم مصنوعی بد مطلق است بلکه کاربرد و مزایا و طرفداران خاص خودش را دارد.  اگر علاقه مند به مقایسه ی چرم طبیعی با چرم صنعتی هستید مطلب زیر را بخوانید.

آیا محصولات چرم ارزش هزینه کردن را دارند؟اطلاعات برایتان مفید بود؟ چقدر احساس می کنید در شناخت چرم طبیعی شما را کمک کردیم؟ آیا با خواندن این مقاله به راحتی می شود شما را فریب داد؟ چقدر مطالب کامل بیان شده است؟ خوشحال می شویم نظر یا پیشنهاد بدهید.

ایام بکامتان باشد: بکام استایل

 

2 دیدگاه برای “با دانستن نحوه ی تشخیص چرم طبیعی از مصنوعی هرگز فریب نخواهید خورد

  • محمد عبانژاد گفته:

   با تشکر از نظر شما
   هر برندی برای خودش یکسری سیاست های فروش داره مثلا ما یکیاز سیاست هامون اینه که مشتری دغدغه ی کیفیت و اصالت رو نداشته باشه . در مورد برند سورنا من آشنایی ندارم باهاشون و نمیتونم نظر بدم ولی طرح چرم رو ملاک قرار ندین چون میشه کپی کرد
   موفق باشید

دیدگاهتان را بنویسید